Aim-TTi Aim-TTi QPX1200SP Bench Power Supply, 1.2kW, 1 Output, 0 - 60V, 0 - 50A
RS Stock No: 7290780
Mfr Part No: QPX1200SP
Brand: Aim-TTi
Aim-TTi QPX1200SP Bench Power Supply, 1.2kW, 1 Output, 0 - 60V, 0 - 50A
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting Type
Supply Voltage110 - 240 V ac
Series
RMS Ripple & Noise [mV]
Bench Power Supply TypeAuto-ranging DC Power Supply
Model NumberQPX1200SP
Output Voltage0 - 60 V
BrandAim-TTi
AC/DC
Output ConnectorBinding Post Terminal
Minimum Temperature
Power Rating [W]1200 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerAim-TTi
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]
Manufacturer Part NumberQPX1200SP
Number of Outputs1
Programmable
Output Current0 - 50 A