Aim-TTi Aim-TTi QPX1200SP Bench Power Supply, 1.2kW, 1 Output, 0 - 60V, 0 - 50A
RS Stock No: 7312852
Mfr Part No: QPX1200SP
Brand: Aim-TTi
Aim-TTi QPX1200SP Bench Power Supply, 1.2kW, 1 Output, 0 - 60V, 0 - 50A
Out of stock
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeBench, Rack
Supply Voltage110 V ac - 220 V ac
SeriesQPX
RMS Ripple & Noise [mV]3 mV
Bench Power Supply TypeAuto-ranging DC Power Supply
Model NumberQPX1200SP
Output Voltage60 V dc
BrandAim-TTi
AC/DCDC
Output ConnectorBinding Post Terminal
Minimum Temperature+5 °C
Power Rating [W]1200 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerAim-TTi
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]20 mV
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]
Manufacturer Part NumberQPX1200SP
Number of Outputs1
ProgrammableNo
Output Current50 A ac
Maximum Temperature40 °C