Aim-TTi Aim-TTi QPX600DP Bench Power Supply, 600W, 2 Output, 0 - 80V, 0 - 50A
RS Stock No: 7068797
Mfr Part No: QPX600DP
Brand: Aim-TTi
Aim-TTi QPX600DP Bench Power Supply, 600W, 2 Output, 0 - 80V, 0 - 50A
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting Type
Supply Voltage110 - 240 V ac
Series
RMS Ripple & Noise [mV]
Bench Power Supply TypeAuto-ranging DC Power Supply
Model NumberQPX600DP
Output Voltage0 - 80 V
BrandAim-TTi
AC/DC
Output ConnectorBinding Post Terminal
Minimum Temperature
Power Rating [W]600 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerAim-TTi
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]
Manufacturer Part NumberQPX600DP
Number of Outputs2
Programmable
Output Current0 - 50 A