Aim-TTi Aim-TTi QPX750SP Bench Power Supply, 750W, 1 Output, 0 - 80V, 0 - 50A
RS Stock No: 2167768
Mfr Part No: QPX750SP
Brand: Aim-TTi
Aim-TTi QPX750SP Bench Power Supply, 750W, 1 Output, 0 - 80V, 0 - 50A
In stock - 4
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeBench, Rack
Supply Voltage110 V ac - 220 V ac
SeriesQPX
RMS Ripple & Noise [mV]3 mV
Bench Power Supply TypeAuto-ranging DC Power Supply
Model NumberQPX750SP
Output Voltage80 V dc
BrandAim-TTi
AC/DCDC
Output ConnectorBinding Post Terminal
Minimum Temperature+5 °C
Power Rating [W]750 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerAim-TTi
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]10 mV
Input Connector
RMS Ripple & Noise [mA]
Manufacturer Part NumberQPX750SP
Number of Outputs1
ProgrammableNo
Output Current50 A ac
Maximum Temperature40 °C