Carlo Gavazzi Carlo Gavazzi RZ Series Solid State Relay, 55 A Load, Panel Mount, 440 V ac Load, 50 V dc, 275 V ac Control, RZ3A40A55
RS Stock No: 8593226
Mfr Part No: RZ3A40A55
Brand: Carlo Gavazzi
Carlo Gavazzi RZ Series Solid State Relay, 55 A Load, Panel Mount, 440 V ac Load, 50 V dc, 275 V ac Control, RZ3A40A55
Unavailable
Add to RS basket
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeScrew
BrandCarlo Gavazzi
Relay Type
Maximum Load Voltage AC400 V
Switching Type
ManufacturerCarlo Gavazzi
Maximum Load Current AC55 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]41 mm