Carlo Gavazzi Carlo Gavazzi Solid State Relay, 50 A rms Load, Panel Mount, 265 V Load, 48 V dc, 280 V ac Control, RM1A23A50
RS Stock No: 4790319
Mfr Part No: RM1A23A50
Brand: Carlo Gavazzi
Carlo Gavazzi Solid State Relay, 50 A rms Load, Panel Mount, 265 V Load, 48 V dc, 280 V ac Control, RM1A23A50
In stock - 14
Add to RS basket
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeScrew
BrandCarlo Gavazzi
Relay Type
Maximum Load Voltage AC265 V
Switching Type
ManufacturerCarlo Gavazzi
Maximum Load Current AC50 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]28.8 mm