INA INA K52X57X12-A/0-7 52mm I.D Needle Roller Bearing, 57mm O.D
RS Stock No: 2600117
Mfr Part No: K52X57X12-A/0-7
Brand: INA
INA K52X57X12-A/0-7 52mm I.D Needle Roller Bearing, 57mm O.D
In stock - 12
Add to RS basket
Technical Specifications
AttributeValue
SeriesK52X57X12
Cage MaterialPolyamid 66
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)52 mm
Number of Rows1
Bore TypeParallel
Sealing ArrangementNot sealed
Race TypeSteel
Limiting Speed (rpm)9000 rpm
Static Load Rating (N)36500 N
Roller MaterialSteel
Bearing TypeNeedle
Outside Diameter (mm)57 mm
Race Width (mm)12 mm