INA INA NA69/22-XL 22mm I.D Cylindrical Roller Bearing, 39mm O.D
RS Stock No: 2600600
Mfr Part No: NA69/22-XL
Brand: INA
INA NA69/22-XL 22mm I.D Cylindrical Roller Bearing, 39mm O.D
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Number of Rows1
Race Width (mm)30 mm
Cage MaterialStandard
SeriesNA..-XL
Dynamic Load Rating (N)42000 N
Race TypeSteel
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)22 mm
Product TypeRoller Bearing
Bore TypeParallel
Limiting Speed (rpm)15300 rpm
Outside Diameter (mm)39 mm