INA INA NK14/20-XL 14mm I.D Needle Roller Bearing, 22mm O.D
RS Stock No: 2600615
Mfr Part No: NK14/20-XL
Brand: INA
INA NK14/20-XL 14mm I.D Needle Roller Bearing, 22mm O.D
In stock - 25
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
SeriesNK14/20
Cage MaterialPolyamid 66
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)14 mm
Number of Rows1
Bore TypeParallel
Sealing ArrangementNot sealed
Race TypeSteel
Limiting Speed (rpm)24600 rpm
Static Load Rating (N)15600 N
Roller MaterialSteel
Bearing TypeNeedle
Outside Diameter (mm)22 mm
Race Width (mm)20 mm