INA INA NK16/20-XL 16mm I.D Needle Roller Bearing, 24mm O.D
RS Stock No: 2600618
Mfr Part No: NK16/20-XL
Brand: INA
INA NK16/20-XL 16mm I.D Needle Roller Bearing, 24mm O.D
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
SeriesNK16/20
Cage MaterialPolyamid 66
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)16 mm
Number of Rows1
Bore TypeParallel
Sealing ArrangementNot sealed
Race TypeSteel
Limiting Speed (rpm)23200 rpm
Static Load Rating (N)18800 N
Roller MaterialSteel
Bearing TypeNeedle
Outside Diameter (mm)24 mm
Race Width (mm)20 mm