INA INA NK17/20-XL 17mm I.D Needle Roller Bearing, 25mm O.D
RS Stock No: 2600619
Mfr Part No: NK17/20-XL
Brand: INA
INA NK17/20-XL 17mm I.D Needle Roller Bearing, 25mm O.D
Out of stock
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
SeriesNK17/20
Cage MaterialPolyamid 66
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)17 mm
Race TypeSteel
Limiting Speed (rpm)22600 rpm
Static Load Rating (N)20400 N
Roller MaterialSteel
Bearing TypeNeedle
Outside Diameter (mm)25 mm
Race Width (mm)20 mm