INA INA NK19/20-XL 19mm I.D Needle Roller Bearing, 27mm O.D
RS Stock No: 2600620
Mfr Part No: NK19/20-XL
Brand: INA
INA NK19/20-XL 19mm I.D Needle Roller Bearing, 27mm O.D
Out of stock
AttributeValue
SeriesNK19/20
Cage MaterialPolyamid 66
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)19 mm
Race TypeSteel
Limiting Speed (rpm)21600 rpm
Static Load Rating (N)23600 N
Roller MaterialSteel
Bearing TypeNeedle
Outside Diameter (mm)27 mm
Race Width (mm)20 mm