INA INA NK8/12-TV-XL 8mm I.D Needle Roller Bearing, 15mm O.D
RS Stock No: 2600609
Mfr Part No: NK8/12-TV-XL
Brand: INA
INA NK8/12-TV-XL 8mm I.D Needle Roller Bearing, 15mm O.D
In stock - 30
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
SeriesNK8/12
Cage MaterialPolyamid 66
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)8 mm
Number of Rows1
Bore TypeParallel
Sealing ArrangementNot sealed
Race TypeSteel
Limiting Speed (rpm)32500 rpm
Static Load Rating (N)4100 N
Roller MaterialSteel
Bearing TypeNeedle
Outside Diameter (mm)15 mm
Race Width (mm)12 mm