INA INA NK9/12-TV-XL 9mm I.D Needle Roller Bearing, 16mm O.D
RS Stock No: 2600611
Mfr Part No: NK9/12-TV-XL
Brand: INA
INA NK9/12-TV-XL 9mm I.D Needle Roller Bearing, 16mm O.D
In stock - 30
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
SeriesNK9/12
Cage MaterialPolyamid 66
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)9 mm
Number of Rows1
Bore TypeParallel
Sealing ArrangementNot sealed
Race TypeSteel
Limiting Speed (rpm)31000 rpm
Static Load Rating (N)5000 N
Roller MaterialSteel
Bearing TypeNeedle
Outside Diameter (mm)16 mm
Race Width (mm)12 mm