INA INA NKI12/16-XL 12mm I.D Needle Roller Bearing, 24mm O.D
RS Stock No: 2600626
Mfr Part No: NKI12/16-XL
Brand: INA
INA NKI12/16-XL 12mm I.D Needle Roller Bearing, 24mm O.D
In stock - 5
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
SeriesNKI12/16
Cage MaterialPolyamid 66
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)12 mm
Number of Rows1
Bore TypeParallel
Sealing ArrangementNot sealed
Race TypeSteel
Limiting Speed (rpm)23200 rpm
Static Load Rating (N)13900 N
Roller MaterialSteel
Bearing TypeNeedle
Outside Diameter (mm)24 mm
Race Width (mm)16 mm