INA INA NKI40/20-TV-XL 40mm I.D Needle Roller Bearing, 55mm O.D
RS Stock No: 2600628
Mfr Part No: NKI40/20-TV-XL
Brand: INA
INA NKI40/20-TV-XL 40mm I.D Needle Roller Bearing, 55mm O.D
Unavailable
Price unavailable
AttributeValue
SeriesNKI40/20
Cage MaterialSteel
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)40 mm
Race TypeSteel
Limiting Speed (rpm)10200 rpm
Static Load Rating (N)62000 N
Roller MaterialSteel
Bearing TypeNeedle
Outside Diameter (mm)55 mm
Race Width (mm)20 mm