INA INA NKI50/25-XL 50mm I.D Needle Roller Bearing, 68mm O.D
RS Stock No: 2600632
Mfr Part No: NKI50/25-XL
Brand: INA
INA NKI50/25-XL 50mm I.D Needle Roller Bearing, 68mm O.D
Unavailable
Price unavailable
AttributeValue
SeriesNKI50/25
Cage MaterialSteel
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)50 mm
Race TypeSteel
Limiting Speed (rpm)8400 rpm
Static Load Rating (N)82000 N
Roller MaterialSteel
Bearing TypeNeedle
Outside Diameter (mm)68 mm
Race Width (mm)25 mm