INA INA NKI9/12-XL 9mm I.D Needle Roller Bearing, 19mm O.D
RS Stock No: 2600625
Mfr Part No: NKI9/12-XL
Brand: INA
INA NKI9/12-XL 9mm I.D Needle Roller Bearing, 19mm O.D
In stock - 27
AttributeValue
SeriesNKI9/12
Cage MaterialSteel
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)9 mm
Race TypeSteel
Limiting Speed (rpm)26500 rpm
Static Load Rating (N)7100 N
Roller MaterialSteel
Bearing TypeNeedle
Outside Diameter (mm)19 mm
Race Width (mm)12 mm