INA INA PNA30/52-XL 30mm I.D Needle Roller Bearing, 52mm O.D
RS Stock No: 2600643
Mfr Part No: PNA30/52-XL
Brand: INA
INA PNA30/52-XL 30mm I.D Needle Roller Bearing, 52mm O.D
In stock - 4
Add to RS basket
Technical Specifications
AttributeValue
SeriesPNA30/52
Cage MaterialSteel
Standards/ApprovalsNo
Inside Diameter (mm)30 mm
Number of Rows1
Bore TypeParallel
Sealing ArrangementNot sealed
Race TypeSteel
Limiting Speed (rpm)12900 rpm
Static Load Rating (N)41500 N
Roller MaterialSteel
Bearing TypeNeedle
Outside Diameter (mm)52 mm
Race Width (mm)20 mm