Keithley Keithley 2220G-30-1 Bench Power Supply, 350VA, 2 Output, 0 - 30V, 1.5A
RS Stock No: 8003186
Mfr Part No: 2220G-30-1
Brand: Keithley
Keithley 2220G-30-1 Bench Power Supply, 350VA, 2 Output, 0 - 30V, 1.5A
Out of stock
Add to RS basket
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeRack
Supply Voltage240 V ac
Series2220-30-1
RMS Ripple & Noise [mV]1 mV
Bench Power Supply TypeProgrammable DC Power Supply
Model Number2220G-30-1
Output Voltage30 V dc
BrandKeithley
AC/DCDC
Output ConnectorBinding Post Terminal
Minimum Temperature0 °C
Power Rating [W]350 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerKeithley
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]3 mV
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]5 mA
Manufacturer Part Number2220G-30-1
Number of Outputs2
ProgrammableYes
Output Current1.5 A ac
Maximum Temperature40 °C