Keithley Keithley 2231A-30-3 Analogue, Digital Bench Power Supply, 0 → 30V, 3A, 3-Output, 195W
RS Stock No: 8262701
Mfr Part No: 2231A-30-3
Brand: Keithley
Keithley 2231A-30-3 Analogue, Digital Bench Power Supply, 0 → 30V, 3A, 3-Output, 195W
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeRack
Supply Voltage110 V ac - 220 V ac
Series2231A-30-3
RMS Ripple & Noise [mV]1 mV
Bench Power Supply TypeTriple Output DC Power Supply
Model Number2231A-30-3
Output Voltage30 V dc
BrandKeithley
AC/DCDC
Output ConnectorBinding Post Terminal
Minimum Temperature0 °C
Power Rating [W]195 W
Digital/AnalogueAnalogue, Digital
ManufacturerKeithley
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]5 mV
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]6 mA
Manufacturer Part Number2231A-30-3
Number of Outputs3
ProgrammableNo
Output Current3 A ac
Maximum Temperature40 °C