Keithley Keithley 2231A-30-3 Analogue, Digital Bench Power Supply, 0 → 30V, 3A, 3-Output, 195W
RS Stock No: 8264741
Mfr Part No: 2231A-30-3
Brand: Keithley
Keithley 2231A-30-3 Analogue, Digital Bench Power Supply, 0 → 30V, 3A, 3-Output, 195W
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Supply Voltage110 - 230 V ac
Mounting Type
Series
RMS Ripple & Noise [mV]
Bench Power Supply TypeTriple Output DC Power Supply
Model Number2231A-30-3
Output Voltage2 x 0 - 30 V, 0 - 5 V
BrandKeithley
AC/DC
Output ConnectorDB9
Minimum Temperature0 °C
Power Rating [W]195 W
Digital/AnalogueAnalogue, Digital
ManufacturerKeithley
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]
Manufacturer Part Number2231A-30-3
Number of Outputs3
Programmable
Output Current0 - 3 A
Maximum Temperature40 °C