Keithley Keithley 2260B-250-13 Digital Bench Power Supply, 0 → 250V, 13.5A, 1-Output, 1.1kW
RS Stock No: 8952401
Mfr Part No: 2260B-250-13
Brand: Keithley
Keithley 2260B-250-13 Digital Bench Power Supply, 0 → 250V, 13.5A, 1-Output, 1.1kW
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeRack
Supply Voltage80 V ac - 265 V ac
Series2260B
RMS Ripple & Noise [mV]15 mV
Bench Power Supply TypeProgrammable DC Power Supply
Model Number2260B-250-13
Output Voltage250 V dc
BrandKeithley
AC/DCDC
Output ConnectorScrew Terminal
Minimum Temperature
Power Rating [W]1100 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerKeithley
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]120 mV
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]30 mA
Manufacturer Part Number2260B-250-13
Number of Outputs1
ProgrammableYes
Output Current13.5 A ac