Keithley Keithley 2260B-250-13 Digital Bench Power Supply, 0 → 250V, 13.5A, 1-Output, 1.1kW
RS Stock No: 8958843
Mfr Part No: 2260B-250-13
Brand: Keithley
Keithley 2260B-250-13 Digital Bench Power Supply, 0 → 250V, 13.5A, 1-Output, 1.1kW
Out of stock
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Supply Voltage
Mounting Type
Series
RMS Ripple & Noise [mV]
Bench Power Supply TypeProgrammable DC Power Supply
Model Number2260B-250-13
Output Voltage0 - 250 V
BrandKeithley
AC/DC
Output Connector
Minimum Temperature
Power Rating [W]1080 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerKeithley
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]
Manufacturer Part Number2260B-250-13
Number of Outputs1
Programmable
Output Current0 - 13.5 A