Keithley Keithley 2260B-30-36 Digital Bench Power Supply, 0 → 30V, 36A, 1-Output, 360W
RS Stock No: 8109240
Mfr Part No: 2260B-30-36
Brand: Keithley
Keithley 2260B-30-36 Digital Bench Power Supply, 0 → 30V, 36A, 1-Output, 360W
Out of stock
Mounting Type
Supply Voltage100 - 240 V ac
Model Number2260B-30-36
Output Voltage36 V
Minimum Temperature
Power Rating [W]360 W
RMS Ripple & Noise [mA]
Manufacturer Part Number2260B-30-36
Number of Outputs1
Programmable
Output Current36 A