Keithley Keithley 2260B-800-1 Digital Bench Power Supply, 0 → 300V, 1.44A, 1-Output, 360W
RS Stock No: 8958724
Mfr Part No: 2260B-800-1
Brand: Keithley
Keithley 2260B-800-1 Digital Bench Power Supply, 0 → 300V, 1.44A, 1-Output, 360W
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Supply Voltage
Mounting Type
Series
RMS Ripple & Noise [mV]
Bench Power Supply TypeProgrammable DC Power Supply
Model Number2260B-800-1
Output Voltage0 - 800 V
BrandKeithley
AC/DC
Output Connector
Minimum Temperature
Power Rating [W]360 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerKeithley
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]
Manufacturer Part Number2260B-800-1
Number of Outputs1
Programmable
Output Current0 - 1.44 A