Keithley Keithley 2260B-800-4 Bench Power Supply, 0 → 800V, 4.32A, 1-Output, 1.1kW
RS Stock No: 8952407
Mfr Part No: 2260B-800-4
Brand: Keithley
Keithley 2260B-800-4 Bench Power Supply, 0 → 800V, 4.32A, 1-Output, 1.1kW
Out of stock
AttributeValue
Mounting TypeRack
Supply Voltage80 V ac - 265 V ac
Series2260B
RMS Ripple & Noise [mV]30 mV
Bench Power Supply TypeProgrammable DC Power Supply
Model Number2260B-800-4
Output Voltage800 V dc
BrandKeithley
AC/DCDC
Output ConnectorScrew Terminal
Minimum Temperature
Power Rating [W]1100 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerKeithley
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]200 mV
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]15 mA
Manufacturer Part Number2260B-800-4
Number of Outputs1
ProgrammableYes
Output Current4.32 A ac