Keithley Keithley 2260B-80-13 Digital Bench Power Supply, 0 → 80V, 13.5A, 1-Output, 360W
RS Stock No: 8109281
Mfr Part No: 2260B-80-13
Brand: Keithley
Keithley 2260B-80-13 Digital Bench Power Supply, 0 → 80V, 13.5A, 1-Output, 360W
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Mounting Type
Supply Voltage100 - 240 V ac
Model Number2260B-80-13
Output Voltage80 V
Minimum Temperature
Power Rating [W]360 W
RMS Ripple & Noise [mA]
Manufacturer Part Number2260B-80-13
Number of Outputs1
Programmable
Output Current13.5 A