Keithley Keithley 2260B-80-13 Digital Bench Power Supply, 0 → 80V, 13.5A, 1-Output, 360W
RS Stock No: 8133622
Mfr Part No: 2260B-80-13
Brand: Keithley
Keithley 2260B-80-13 Digital Bench Power Supply, 0 → 80V, 13.5A, 1-Output, 360W
In stock - 5
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Supply Voltage100 V ac - 240 V ac
Mounting TypeRack
Series2260B
RMS Ripple & Noise [mV]7 mV
Bench Power Supply TypeProgrammable DC Power Supply
Model Number2260B-80-13
Output Voltage80 V dc
BrandKeithley
AC/DCDC
Output ConnectorPlug-In Terminal Block
Minimum Temperature
Power Rating [W]360 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerKeithley
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]60 mV
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]27 mA
Manufacturer Part Number2260B-80-13
Number of Outputs1
ProgrammableYes
Output Current13.5 A ac