Keithley Keithley 2260B-80-27 Digital Bench Power Supply, 0 → 80V, 27A, 1-Output, 720W
RS Stock No: 8133631
Mfr Part No: 2260B-80-27
Brand: Keithley
Keithley 2260B-80-27 Digital Bench Power Supply, 0 → 80V, 27A, 1-Output, 720W
Unavailable
Price unavailable
AttributeValue
Supply Voltage100 V ac - 240 V ac
Mounting TypeRack
Series2260B
RMS Ripple & Noise [mV]11 mV
Bench Power Supply TypeProgrammable DC Power Supply
Model Number2260B-80-27
Output Voltage80 V dc
BrandKeithley
AC/DCDC
Output ConnectorPlug-In Terminal Block
Minimum Temperature
Power Rating [W]720 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerKeithley
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]80 mV
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]54 mA
Manufacturer Part Number2260B-80-27
Number of Outputs1
ProgrammableYes
Output Current27 A ac