Keithley Keithley 2260B-80-40 Digital Bench Power Supply, 0 → 80V, 40.5A, 1-Output, 1.1kW
RS Stock No: 8952410
Mfr Part No: 2260B-80-40
Brand: Keithley
Keithley 2260B-80-40 Digital Bench Power Supply, 0 → 80V, 40.5A, 1-Output, 1.1kW
Unavailable
Price unavailable
AttributeValue
Mounting TypeRack
Supply Voltage80 V ac - 265 V ac
Series2260B
RMS Ripple & Noise [mV]14 mV
Bench Power Supply TypeProgrammable DC Power Supply
Model Number2260B-80-40
Output Voltage80 V dc
BrandKeithley
AC/DCDC
Output ConnectorScrew Terminal
Minimum Temperature
Power Rating [W]1100 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerKeithley
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]100 mV
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]81 mA
Manufacturer Part Number2260B-80-40
Number of Outputs1
ProgrammableYes
Output Current40.5 A ac