Keithley Keithley 2280S-32-6 Digital Bench Power Supply, 0 → 30V, 6A, 1-Output, 192W
RS Stock No: 8264693
Mfr Part No: 2280S-32-6
Brand: Keithley
Keithley 2280S-32-6 Digital Bench Power Supply, 0 → 30V, 6A, 1-Output, 192W
In stock - 1
Add to RS basket
Technical Specifications
AttributeValue
Supply Voltage120 V, 240 V, 100 V, 220 V
Mounting Type
Series
RMS Ripple & Noise [mV]
Bench Power Supply TypeProgrammable DC Power Supply
Model Number2280S-32-6
Output Voltage0 - 32 V
BrandKeithley
AC/DC
Output ConnectorDigital I/O, Remote sense Inputs, Three Interfaces (GPIB; USB and LAN)
Minimum Temperature0 °C
Power Rating [W]192 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerKeithley
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]
Manufacturer Part Number2280S-32-6
Number of Outputs1
Programmable
Output Current0 - 6 A
Maximum Temperature40 °C