Keithley Keithley 2281S-20-6 Analogue, Digital Bench Power Supply, 0 → 20V, 6A, 1-Output, 120W
RS Stock No: 8952388
Mfr Part No: 2281S-20-6
Brand: Keithley
Keithley 2281S-20-6 Analogue, Digital Bench Power Supply, 0 → 20V, 6A, 1-Output, 120W
In stock - 3
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeRack
Supply Voltage240 V ac
Series2281S
RMS Ripple & Noise [mV]1 mV
Bench Power Supply TypePrecision DC Power Supply
Model Number2281S-20-6
Output Voltage20 V dc
BrandKeithley
AC/DCDC
Output ConnectorBinding Post Terminal
Minimum Temperature0 °C
Power Rating [W]120 W
Digital/AnalogueAnalogue, Digital
ManufacturerKeithley
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]6 mV
Input ConnectorIEC 320
RMS Ripple & Noise [mA]3 mA
Manufacturer Part Number2281S-20-6
Number of Outputs1
ProgrammableNo
Output Current6 A ac
Maximum Temperature40 °C