Keysight Technologies Keysight Technologies DSOX3014A Bench Oscilloscope, 100MHz, 4 Analogue Channels With UKAS Calibration
RS Stock No: 7251062
Mfr Part No: DSOX3014A
Brand: Keysight Technologies
Keysight Technologies DSOX3014A Bench Oscilloscope, 100MHz, 4 Analogue Channels With UKAS Calibration
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Built-in Signal GeneratorNo
Power SourceMains
Oscilloscope TypeDigital Storage
Input Impedance1 MΩ
Sample Rate1 GS/s
Display TypeWVGA
Calibrated service typeUKAS
Record Length1 Mpts
Maximum Vertical Sensitivity5000 (mV/div)
Dimensions380.6 x 141.5 x 204.4 mm
Number of Automatic measurements37
BrandKeysight Technologies
Trigger TypeForce, Pulse Width, Video, Edge
Number of Channels4
Memory Depth1 Mpts
Battery Type
Wi-FiNo
Waveform Refresh Rate00, 1, 000 wfm/s
Safety CategoryCAT II 300V, CAT I 300 V
Maximum Time Base50 (s/div)
Digital/AnalogueDigital
Rise Time3.5 ns
Minimum Time Base5 (ns/div)
ManufacturerKeysight Technologies
Number of Analogue Channels4
Screen Size5.7 in
Weight2.4 kg
Bandwidth100 MHz
Minimum Vertical Sensitivity1 (mV/div)
Manufacturer Part NumberDSOX3014A
Waveform Math and AnalysisAdd, FFT, Multiply, Subtract
Touch ScreenYes
USB PoweredNo
Input Capacitance8 pF