Moflash Signalling LED701 Beacon IP66/67 64LED 20-30VAC/DC
RS Stock No: 2222020
Mfr Part No: LED701-02-02
Brand: Moflash Signalling
LED701 Beacon IP66/67 64LED 20-30VAC/DC
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
IP RatingIP66, IP67
Hazardous Area Certification
ManufacturerMoflash Signalling
Bulb TypeLED
Minimum Supply Voltage [VAC]20 V
Current TypeAC, DC
Maximum Supply Voltage [VAC]30 V
BrandMoflash Signalling
Light EffectContinuous, Flashing
Diameter [mm]125 mm
Standards/ApprovalsCE, RoHS
Minimum Supply Voltage [VDC]20 V
Mount TypeSurface
Current Consumption [mA]350 mA
SeriesLED701
Lens ColourRed
Maximum Supply Voltage [VDC]30 V