RS PRO RS PRO RSPS-12.5-120 Bench Power Supply, 1.5kW, 1 Output, 12.5V, 120A
RS Stock No: 2010442
Mfr Part No: 2010442
Brand: RS PRO
RS PRO RSPS-12.5-120 Bench Power Supply, 1.5kW, 1 Output, 12.5V, 120A
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Supply Voltage85 V ac - 265 V ac
Mounting TypeRack
Series
RMS Ripple & Noise [mV]8 mV
Bench Power Supply TypeSwitching DC Power Supply
Model NumberRSPS-12.5-120
Output Voltage12.5 V dc
BrandRS PRO
AC/DCDC
Output Connector
Minimum Temperature0 °C
Power Rating [W]1500 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerRS PRO
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]60 mV
Input ConnectorUSB, LAN, RS232
RMS Ripple & Noise [mA]240 mA
Manufacturer Part Number2010442
Number of Outputs1
ProgrammableYes
Output Current120 A ac
Maximum Temperature50 °C