RS PRO RS PRO RSPS-20-76 Bench Power Supply, 1.52kW, 1 Output, 0 - 20V, 0 - 76A
RS Stock No: 2010443
Mfr Part No: 2010443
Brand: RS PRO
RS PRO RSPS-20-76 Bench Power Supply, 1.52kW, 1 Output, 0 - 20V, 0 - 76A
In stock - 3
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Supply Voltage85 V ac - 265 V ac
Mounting TypeRack
Series
RMS Ripple & Noise [mV]8 mV
Bench Power Supply TypeSwitching DC Power Supply
Model NumberRSPS-20-76
Output Voltage20 V dc
Output Connector
Minimum Temperature0 °C
Power Rating [W]1520 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerRS PRO
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]60 mV
Input ConnectorUSB, LAN, RS232
RMS Ripple & Noise [mA]152 mA
Manufacturer Part Number2010443
Number of Outputs1
ProgrammableYes
Output Current76 A ac
Maximum Temperature50 °C