RS PRO RS PRO RSPS-6-200 Bench Power Supply, 1200W, 1 Output, 0 - 6V, 0 - 200A
RS Stock No: 2010441
Mfr Part No: PSU 6-200
Brand: RS PRO
RS PRO RSPS-6-200 Bench Power Supply, 1200W, 1 Output, 0 - 6V, 0 - 200A
In stock - 16
AttributeValue
Supply Voltage85 V ac - 265 V ac
Mounting TypeRack
Series
RMS Ripple & Noise [mV]8 mV
Bench Power Supply TypeSwitching DC Power Supply
Model NumberRSPS-6-200
Output Voltage6 V dc
Output Connector
Minimum Temperature0 °C
Power Rating [W]1200 W
Digital/AnalogueDigital
ManufacturerRS PRO
Peak-to-Peak Ripple & Noise [mV]60 mV
Input ConnectorUSB, LAN, RS232
RMS Ripple & Noise [mA]120 mA
Manufacturer Part NumberPSU 6-200
Number of Outputs1
ProgrammableYes
Output Current200 A ac
Maximum Temperature50 °C