Schneider SLIM RELAY+SOCKET 1C/O LED 230VACDC SCRW
RS Stock No: 1799445
Mfr Part No: RSL1PVPU
Brand: Schneider
SLIM RELAY+SOCKET 1C/O LED 230VACDC SCRW
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
LatchingNo
Maximum Switching Current (AC)6 A
BrandSchneider
ManufacturerSchneider
Coil Voltage AC
Maximum Switching Voltage (DC)230 V
Maximum Switching Current (DC)6 A
Coil Voltage DC60 V
Max Control Voltage AC
Coil Power0.17 W
Maximum Switching Voltage (AC)277 V