Sensata/Crydom Sensata/Crydom 1 Series Solid State Relay, 110 A Load, Panel Mount, 280 V rms Load, 280 V Control, A24110PG
RS Stock No: 3583019
Mfr Part No: A24110PG
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom 1 Series Solid State Relay, 110 A Load, Panel Mount, 280 V rms Load, 280 V Control, A24110PG
Out of stock
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeScrew, Saddle Clamp
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC280 V
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC110 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]57.3 mm