Sensata/Crydom Sensata/Crydom 1 Series Solid State Relay, 125 A Load, Panel Mount, 280 V rms Load, 32 V Control, D24125PG
RS Stock No: 3582959
Mfr Part No: D24125PG
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom 1 Series Solid State Relay, 125 A Load, Panel Mount, 280 V rms Load, 32 V Control, D24125PG
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal Type
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC125 A
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Voltage DC280 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]57.3 mm