Sensata/Crydom Sensata/Crydom 53TP Series Solid State Relay, 50 A rms Load, Panel Mount, 530 V ac Load, 32 V dc Control, D53TP50C
RS Stock No: 7203928
Mfr Part No: D53TP50C
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom 53TP Series Solid State Relay, 50 A rms Load, Panel Mount, 530 V ac Load, 32 V dc Control, D53TP50C
In stock - 17
Mounting TypePanel
Terminal TypeScrew
Maximum Load Voltage AC530 V
Switching TypeInstantaneous Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC50 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]79.7 mm