Sensata/Crydom Sensata/Crydom CL Series Solid State Relay, 10 A rms Load, Panel Mount, 280 V rms Load, 32 V dc Control, CL240D10C
RS Stock No: 7204048
Mfr Part No: CL240D10C
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom CL Series Solid State Relay, 10 A rms Load, Panel Mount, 280 V rms Load, 32 V dc Control, CL240D10C
In stock - 39
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeScrew, Clamp
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC280 V
Switching TypeZero Voltage Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC10 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]58.8 mm