Sensata/Crydom Sensata/Crydom CMX Series Solid State Relay, 10 A Load, PCB Mount, 60 V dc Load, 28 V dc Control, CMXE60D10
RS Stock No: 7385529
Mfr Part No: CMXE60D10
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom CMX Series Solid State Relay, 10 A Load, PCB Mount, 60 V dc Load, 28 V dc Control, CMXE60D10
Out of stock
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeDIN Rail
Terminal TypeCage Clamp
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Switching TypeDC
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC10 A
Maximum Load Voltage DC60 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]25.4 mm