Sensata/Crydom Sensata/Crydom CN Series Solid State Relay, 0.1 A Load, PCB Mount, 48 V dc Load, 12 V dc Control, CN048D05
RS Stock No: 7203953
Mfr Part No: CN048D05
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom CN Series Solid State Relay, 0.1 A Load, PCB Mount, 48 V dc Load, 12 V dc Control, CN048D05
Unavailable
Add to RS basket
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeDIN Rail
Terminal Type
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC48 V
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC0.1 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]15 mm