Sensata/Crydom Sensata/Crydom CN Series Solid State Relay, 3.5 A Load, PCB Mount, 24 V dc Load, 30 V dc Control, CN024D24
RS Stock No: 7203944
Mfr Part No: CN024D24
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom CN Series Solid State Relay, 3.5 A Load, PCB Mount, 24 V dc Load, 30 V dc Control, CN024D24
In stock - 68
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeDIN Rail
Terminal TypeThrough Hole
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC240 V
Switching TypeZero Crossing
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC3.5 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]15 mm