Sensata/Crydom Sensata/Crydom DP Series Solid State Relay, 20 A Load, Panel Mount, 48 V dc Load, 32 V dc Control, DP4R60E20
RS Stock No: 7719938
Mfr Part No: DP4R60E20
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom DP Series Solid State Relay, 20 A Load, Panel Mount, 48 V dc Load, 32 V dc Control, DP4R60E20
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel
Terminal TypeScrew
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC20 A
Switching TypeDC
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Voltage DC48 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]73.5 mm