Sensata/Crydom Sensata/Crydom DR Series Solid State Relay, 12 A dc Load, DIN Rail Mount, 600 V ac Load, 32 V dc Control, DR48D12X
RS Stock No: 9008753
Mfr Part No: DR48D12X
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom DR Series Solid State Relay, 12 A dc Load, DIN Rail Mount, 600 V ac Load, 32 V dc Control, DR48D12X
Out of stock
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeDIN Rail
Terminal TypeScrew
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC12 A
Switching TypeZero Voltage Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Voltage DC600 V
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]58.4 mm