Sensata/Crydom Sensata/Crydom DR22 Series Solid State Relay, 20 A Load, DIN Rail Mount, 600 V rms Load, 32 V dc Control, DR2260D20U
RS Stock No: 9107311
Mfr Part No: DR2260D20U
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom DR22 Series Solid State Relay, 20 A Load, DIN Rail Mount, 600 V rms Load, 32 V dc Control, DR2260D20U
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypeDIN Rail
Terminal TypeScrew
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Current DC20 A
Maximum Load Voltage AC600 V
Switching TypeZero Voltage Turn-On
ManufacturerSensata/Crydom
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]76 mm