Sensata/Crydom Sensata/Crydom DR45 Series Solid State Relay, 45 A Load, DIN Rail Mount, 600 V ac Load, DR4560A45P
RS Stock No: 2270854
Mfr Part No: DR4560A45P
Brand: Sensata/Crydom
Sensata/Crydom DR45 Series Solid State Relay, 45 A Load, DIN Rail Mount, 600 V ac Load, DR4560A45P
Unavailable
Price unavailable
Add to RS basket
Technical Assets
Technical Specifications
AttributeValue
Mounting TypePanel, DIN Rail
Terminal TypeScrew, Cage Clamp
BrandSensata/Crydom
Relay TypeSolid State
Maximum Load Voltage AC600 V
Switching TypeZero voltage Turn-on
ManufacturerSensata/Crydom
Maximum Load Current AC45 A
Product TypeSolid State Relay
Height [mm]92 mm